De nominerade är…
Här är samtliga nominerade till 2017 års gala!
Årets Ambassadör
Prisvärd: Sundsvall Convention Bureau
Glenn Svedin, Svenska Historikermötet
Stefan Lindqvist & Lars Persson Skandevall, Offentliga Rummet
Anneli Wikner, Gatu & Parkdagarna
Årets Ek
Prisvärd: Swedbank
Marcus & Ulrika Hammarstedt, Torps Vattenskärning AB
Axel Hellman, Timrå Betongindustri AB
Marie Strömberg & Mattias Engström, Café Charm AB
Årets Entreprenör
Prisvärd: Juniorhandelskammaren Sundsvall
Mohammad Khanahmadi, Tolkresurs
Tomas Sjödin, JS Frakt
Kajsa Lindqvist och Eva Larsson, Din Barnmorska
Årets Företagare
Företagarna Sundsvall & Näringslivsbolaget Sundsvall
Mohammad Khanahmadi, Tolkresurs Sverige AB
John Iggström, Sundsvalls södra sotningsdistrikt
Joakim Molin, Molin Bil AB
Årets Innovatör
Prisvärd: Almi Företagspartner Mitt AB
Sofia Nordell, Såni Innovation AB
Nils Erik Jonasson & Carina Jonasson, RecondConcept i Ånge AB
Micael Eskilander, Krossdata AB
Årets insats för bygg- och anläggningsbranschen i Västernorrland
Prisvärd: Sveriges Byggindustrier
Joakim Molin & Lars-Jerker Molin
Ingela Ekebro, SCA Graphic Sundsvall AB, projekt Helios
Jan Bergqvist, Landstingsfastigheter, Om- och tillbyggnad av Operationscentrum Sundsvalls sjukhus
Årets IT-profil
Prisvärd: Dataföreningen Sundsvall & Bron Innovation
Erik Bäckman, Saab Digital Air Traffic Solutions AB
Jesper Johansson & Mikael Bergström, Great Space
Sofie Pettersson, Tvätteriet
Årets Miljöpris
Prisvärd: Miljönämnden Sundsvall
Stefan Rasteby, Berners
Magnus Wikström, ICA Supermarket Matfors
Susanna Johansson & Jeanette Persson, Tant Anci och Fröken Sara
Årets Samverkanspris
Prisvärd: Mittuniversitetet
Jonas Bäckström Arlestedt, Dewire
Peder Björk, Sundsvalls kommun
Magnus Monsell, Valmet Corporation
Årets Startup
Prisvärd: BizMaker
Italo Sanhueza, Organofuel Sweden AB
Rolf Bäck, Njus Media AB
Johan Jonzon, Crosser Technologies
Årets Tillväxtföretag i Västernorrland
Prisvärd: Deloitte
Daniel McCabe, HighCon AB
Hamid och Mohammad Khanahmadi, Tolkresurs Sverige AB
Christian Blomberg och Arne Eriksson, Västernorrland Utveckling och Omvårdnad AB
Årets Unga ledare
Prisvärd: Handelskammaren MittSverige & Kornboden Rekrytering och bemanning
Matilda Mjörnheim, Nordea
Amanda Åhlin, VOLT
Sara Halunen, Svenska kyrkan
Framtidsstipendiet
Stipendiat: Jala Salti