Sundsvall Business Awards > Galan > SBA 2011 > Nominerade 2011

Nominerade 2011

Här är de nominerade inför Sundsvall Business Awards 2011. Se även blogginlägget med årets vinnare!

 

ÅRETS FÖRETAGARE

Prisvärd: Företagarna Sundsvall & Sundsvalls Kommun

Jonas Sandström
KG Sandström AB

Annelie Emanuelz
Butik Annelie i Sundsvall AB

Lars-Erik Marklund, Staffan Sandelin
Mediegruppen Marklund & Sandelin AB

 

FRAMTIDENS LEDARE

Prisvärd: Juniorhandelskammaren Sundsvall

Pernilla Wikman
Tieto

Fredrik Hedin
Permobil

Anna Kollberg
Catori AB

 

ÅRETS ENTREPRENÖR

Prisvärd: Handelskammaren/Fröbergs fond

Omar Barsom
Active Life Assistans

Ashley Tott
Nordicvibe

Gunnar Smed

 

ÅRETS HANDLARE

Prisvärd: Svensk Handel Sundsvall

Lindbloms Cykel & Sport i Njurunda

Jula i Birsta

Fröken Fräken i Skönsberg

 

SUNDSVALLS KOMMUNS MILJÖÄPPLE

Prisvärd: Miljönämnden, Sundsvalls Kommun

Lena Krantz och Roger Kangas
Lomtjärn Retreat & Konferens

Åke Mård
MRD Sälj & Bygg AB

Jonas Berggren
Standard Solutions Group AB

 

ÅRETS ROOKIE

Prisvärd: Åkroken Science Park

Mattias Brundin, Ashley Tott, Johanna Tott
Videoguide Sweden AB

Magnus Norgren, Håkan Edlund, Erik Hedenström, Fredrik Andersson & Ida Högberg
ChemseQ International AB

Magnus Norgren
ChemseQ International AB

Fredrik Hammargården & Victor Molén
Mealdeal AB

 

KONFERENSSTADEN SUNDSVALLS AMBASSADÖRSPRIS

Prisvärd: Konferensstaden Sundsvall

Anders Nylander och Kristina Göransson för Skid SM, Februari 2011
Stockvik Skidor

Charlotta Tiberg, Rikstäckande kongress med 325 Geotekniker April 2011
Nätverket Renare Mark

Martin Persson och Kristin Westman för Riksmöte Juni 2011
Round Table/Ladies Circle

 

SWEDBANKS FÖRETAGARPRIS

Prisvärd: Swedbank

Tommy Gustafsson
GDM Konsult AB

Patrik Attini
Hotell Södra Berget AB

Rickard Jonsson och Ulf Bergh
Norrlands Handelshus AB

 

ÅRETS TILLVÄXTFÖRETAG I VÄSTERNORRLANDS LÄN

Prisvärd: Deloitte

Martin Nordin
Fenix Outdoor AB

Leif Danielsson
Sanvac Miljö AB

Jonas Olert
Northbike

 

ALMIS FÖRETAGARPRIS

Prisvärd: ALMI Företagspartner Mitt

Mats och Åsa Störtebecker
Moove Träningsanläggning AB

Lars Fransson
Franssons Recycling Machines

Hassan och Gun-Inger Soleymanpour
Caspien Vårdteam AB/Sundsvalls Vårdcentral

 

ÅRETS IT-SKVADER

Prisvärd: Sundsvallsavdelningen, Dataföreningen i Sverige

Robert Olofsson
Nordic Peak AB,

Stefan Pettersson
Miun

Per Dahlqvist
Per Dahlqvist konsult

 

MEDARBETARNAS VAL

Prisvärd: Unionen Mellannorrland

De nominerade presenteras inte i förväg.

 

LÄNSFÖRSÄKRINGARS PRIS

Prisvärd: Länsförsäkringar Västernorrland

Ulf Johansson
Specialistläkarhuset

Mats Lindén
Autolack AB

Anders Göransson
Picea Bygg AB

 

ÅRETS NYFÖRETAGARE

Prisvärd: NyföretagarCentrum Sundsvall-Timrå

Tommy Vikström
Sundsvall Jvg AB

Ruben Wetind
Wetind Technology AB

Robert Olofsson, Jonatan Sikström, Mattias Hallin
Nordic Peak AB